Witaj na moim blogu

Zapoznasz się tutaj z moim sposobem na zwiedzanie świata z pomocom mojego busa.

Podróżowanie na własną rękę

Podróżowanie na własną rękę

Podróżowanie na własną rękę

Podróżowanie na własną rękę – wady i zalety

Podróżowanie z biurem podróży uznawane jest za komfortowe i bezpieczne. Klienci właściwie niczym nie muszą zaprzątać sobie głowy, wystarczy że uiszczą opłatę za przelot i pobyt w wybranym przez siebie miejscu. Inaczej wygląda podróżowanie na własną rękę, aczkolwiek również ma wielu zwolenników.

Wady podróżowania na własną rękę

Zacznijmy od wad takiego sposobu zwiedzania odległych zakątków świata. Jeśli lektura tego tekstu Cię nie zniechęci, poniżej przeczytasz, jak od podstaw zorganizować podróż na własną rękę.

Jeśli decydujemy się na podróż bez biura podróży, musimy samodzielnie zarezerwować lot i uiścić wszelkie niezbędne opłaty. Dla tych, którzy niezbyt często latają i nie mają zbyt dużego rozeznania w kwestii linii lotniczych, początkowo może to być spory problem.

Jeśli podróżujemy na własną rękę, to również na własną rękę szukamy noclegu. Oczywiście można to robić po dotarciu w konkretne miejsce, niemniej bez dobrej znajomości języka i choćby niewielkiego rozeznania w terenie, może to być trudne. Zwłaszcza, gdy podróżujemy w środku sezonu i szukamy noclegu na zaledwie kilka nocy. Duże hotele są raczej nastawione na pobyty długoterminowe, które są gwarancją pozyskiwania stałego dochodu przez dłuższy czas.

Ci, którzy podróżują na własną rękę, nie mogą liczyć na to, że ktoś zorganizuje im dzień i zabierze na z góry opłaconą wycieczkę. Pozostaje poszukiwanie ciekawych ofert wśród lokalnych przewoźników, ale pamiętajmy, że takie wycieczki bywają niekiedy niebezpieczne.

Podróżowanie na własną rękę krok po kroku

Oczywiście taka podróż ma również wiele zalet. Przede wszystkim można skorzystać z atrakcji, jakie biura podróży zwykle pomijają, a jednocześnie pominąć te „oklepane”. Poza tym podróżowanie na własną rękę jest znacznie tańsze aniżeli wakacje z biurem podróży. I wiąże się w ogromna ekscytacją!

Jeśli decyzja o wakacjach bez biura podróży zapadła, należy zastanowić się, dokąd chcielibyśmy pojechać. Szukamy atrakcyjnych kierunków, które mieszczą się w naszym budżecie. Na razie nie kupujemy biletów, tylko robimy rozeznanie. Sprawdzamy, jaka jest średnia cena noclegu w danym miejscu, jak działa komunikacja, ile kosztuje jedzenie, paliwo, przejazd taksówką, itd. Sprawdzamy ile mniej więcej będzie kosztował dzień pobytu, mnożymy to przez planowaną liczbę dni i ilość osób. Jeśli kwota nas zadowala, możemy rozpocząć poszukiwania tanich lotów.

Oczywiście pozostają takie kwestie, jak ubezpieczenie, szczepienia, wymiana pieniędzy na obcą walutę itd. Kiedy to wszystko mamy „ogarnięte”, możemy przystąpić do sporządzenia szczegółowego planu podróży. Oczywiście może być tak, że na miejscu dowiemy się o istnieniu jakiejś niezwykłej atrakcji i plan, przynajmniej jednego dnia, przestanie obowiązywać. Niemniej warto być przygotowanym na każdą ewentualność.

admin